Yerba Mate alternatywą dla kawy

Kawa, herbata, czy może… Yerba Mate? Poszukiwacze nowych smaków coraz częściej decydują się na tę ostatnią opcję. Co takiego sprawia, że napój ten cieszy się nieustannie rosnącą popularnością? Odpowiedzi na to pytanie jest wiele, gdyż mate to napar wyjątkowy pod każdym względem.

Czym jest Yerba Mate?

Yerba nie bez powodu jest często porównywana do kawy czy herbaty, choć bardzo różni się od nich sposobem parzenia i smakiem. Ze względu na zawartość pobudzającej mateiny, może być traktowana jako zamiennik obu napojów.

Sporządza się ją z mielonych liści oraz patyczków ostrokrzewu paragwajskiego. Roślina ta, jak sama nazwa sugeruje, występuje dziko w Ameryce Południowej i to tam jest spożywana najchętniej. Yerba mate to także specyficzny sposób parzenia, wymagający specjalnie przeznaczonych do tego akcesoriów.

Naczynia do picia yerby

Aby zacząć swoją przygodę z piciem yerby, należy najpierw odpowiednio się do niej przygotować. Potrzebne w tym celu będzie zaopatrzenie się w naczynie zwane matero oraz bombillę, czyli rodzaj słomki. Yerba Mate jest już dosyć popularnym napojem w Polsce, a więc rynek oferuje całkiem bogaty wybór tego typu akcesoriów.

Matero jest to naczynie, w którym zaparzamy naszą yerbę. Tradycyjnie jest ono wykonywane z tykwy, choć można spotkać też matero ceramiczne, metalowe czy drewniane. Smakosze preferują z reguły naturalne surowce, które mają korzystnie wpływać na smak naparu.

Bombilla natomiast to nie tylko słomka, przez którą pijemy mate, ale także sitko, które powstrzymuje drobinki suszu przed dostaniem się do ust. Zestawy do picia yerby są nie tylko praktyczne ale również stylowe, dzięki czemu rytuał spożywania napoju staje się jeszcze bogatszym doświadczeniem.

Jak przyrządzić yerba mate?

Jest wiele sposobów na przyrządzenie yerba mate, które różnią się często w zależności od regionu. Ważnym elementem parzenia jest to, że suszu wsypuje się do naczynia znacznie więcej, niż kawy czy herbaty. Według najpopularniejszej metody od połowy do nawet jednej trzeciej naczynia. Ponadto yerbę można zalewać wiele razy, aż do całkowitej utraty smaku. Po nasypaniu suszu do matero, należy zakryć je ręką, odwrócić i kilka razy potrząsnąć.  Do napoju należy włożyć bombillę i po około trzech minutach – napój gotowy!