Poznaj naturalne i ekologiczne kosmetyki

We współczesnym świecie z każdej strony otoczeni jesteśmy substancjami chemicznymi, które są szkodliwe dla naszego organizmu. O ile zazwyczaj chcąc być zdrowymi sprawdzamy skład produktów spożywczych jakie przyjmujemy, o tyle w naszej łazience znajdują się często kosmetyki, które w składzie mają tylko substancje syntetyczne. Wybierając kosmetyki do pielęgnacji ciała czy twarzy, nawet te z najwyższej półki nie zawsze mamy pewność, że są one „lepsze”.

Często zagłębiając się w ich skład będziemy negatywnie rozczarowani tym, co zawierają. Najlepszą opcją jest stosowanie ekologicznych kosmetyków, które stają się z każdym rokiem coraz bardziej popularnymi.

Ekologiczne kosmetyki – czyli jakie?

Niestety nie ma uregulowań dotyczących tego, co to tak naprawdę jest kosmetyk naturalny. Wiele firm świadomie wprowadza klientów w błąd dodając takie właśnie informacje na etykietach. Po zapoznaniu się ze składem okazać się może, że ilość tych naturalnych, ekologicznych olejków, ekstraktów jest śladowa, a resztę preparatu stanowią tanie syntetyki.

Ważne jest więc to, aby świadomie wybierać producenta kosmetyków a także i miejsce zakupu. Powinniśmy także zdawać sobie sprawę z tego, co w składzie tego typu kosmetyków powinno się znaleźć. Gdy będziemy tego świadomi, unikniemy elementarnych błędów przy ich wyborze. Warto zwrócić jest uwagę na substancje aktywne.

Powinny być to przede wszystkim wszelkie typu olejki roślinne czy ekstrakty z nich. Istotne jest także źródło pochodzenia wody, która została wykorzystana do produkcji. Są to ekologiczne kosmetyki, które przede wszystkim nie będą zawierały groźnych dla zdrowia pestycydów czy nawozów sztucznych a także i wielu innych szkodliwych substancji.

Jak wybierać dobre kosmetyki ekologiczne?

Wybierając kosmetyki często „kupujemy oczami”. Przyciąga nas ciekawe, kolorowe opakowanie, czy oryginalny kształt flakonika. Zapach także odgrywa istotną rolę podczas wyboru. Kosmetyki syntetyczne, niskiej jakości, zawierają często substancje zapachowe, które do złudzenia przypominają te naturalne.

Zazwyczaj dla długotrwałości nuty zapachowej posiadają w swoim składzie także alkohol, który jest szkodliwy zarówno dla skóry jak i włosów. W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na etykietę. To ona jest najważniejsza! Czym krótsza liczba wymienionych substancji tym lepiej. Ekologiczne preparaty nie zawierają ich wiele, w odróżnieniu od tych syntetycznych, gdzie składników może być nawet kilkadziesiąt.