Ociekacz do butelek – wszystko co musisz wiedzieć

Każdy, kto posiada małe dziecko zdaje sobie sprawę jak ważna jest odpowiednia higiena butelek do karmienia. Niestety nie każdy zdaje sobie sprawę, że tak samo ważny jest również sposób suszenia umytych i wysterylizowanych wcześniej butelek. Nieodpowiednie suszenie może w końcu zepsuć cały efekt osiągnięty poprzez mycie i sterylizację. 

Jak nie należy suszyć butelek i smoczków?

Butelek do karmienia małych dzieci nie można traktować jak zwykłych naczyń. Muszą być one sterylne, gdyż układ pokarmowy małych dzieci jest bardzo wrażliwy i bakterie, które w przypadku starszych dzieci i dorosłych nie dają żadnych objawów, u maluchów mogą przyczynić się do problemów z brzuszkiem.

Z tego względu pod żadnym pozorem nie należy suszyć butelek do karmienia na suszarce do naczyń. Bakterie uwielbiają wilgotne środowisko, a takie właśnie warunki mają na suszarce. Jeżeli położymy tam butelkę do karmienia dla dzieci, to równie dobrze mogliśmy jej wcale nie sterylizować.

Butelek nie należy również wycierać ściereczką do naczyń. Nawet jeśli jest ona często wymieniana, to i tak z pewnością znajdują się na niej jakieś bakterie, które podczas wycierania mogą zostać przeniesione na butelkę.

Jak suszyć butelki i smoczki?

Butelki i smoczki zaleca się suszyć na jeden z dwóch sposobów. Można zwyczajnie ustawić butelki do góry dnem na suchej szmatce i pozostawić do samodzielnego wyschnięcia.

Alternatywą jest specjalna suszarka do butelek i smoczków, która przypomina tackę wyposażoną w specjalne uchwyty, na których zawiesza się butelki i pozostawia do wyschnięcia. Zaletą suszarki jest to, że zajmuje ona niewiele miejsca, a umożliwia jednoczesne suszenie na niej kilku butelek.

Ociekacz do butelek z pewnością będzie bardzo dobrą inwestycją, jeżeli dziecko jest karmione głównie butelką. Taki maluch je mleko nawet kilkanaście razy na dobę, co oznacza, że często będziemy potrzebować sterylnej butelki.

Dzięki ociekaczowi takie butelki będą zawsze pod ręką. Jeśli ociekacz nie będzie nam w danym momencie potrzebny można zdemontować uchwyty i schować ociekacz do szafki. Po demontażu uchwytów zajmuje on naprawdę niewiele miejsca.