Projekty budynków usługowych dostosowane do rodzaju działalności

Przed rozpoczęciem działalności gospodarczej trzeba załatwić niezbędne formalności i pozyskać odpowiedni lokal. Musi to być poprzedzone analizą rynku zbytu na określone towary, lub zapotrzebowania na konkretne usługi. Od tego zależy wybór lokalizacji dla punktu handlowego lub usługowego. Odpowiednio do tego jaki ma być rodzaj działalności i na jaką skalę będzie ona prowadzona, dostosowuje się wielkość obiektu przeznaczonego na siedzibę firmy, rozkład pomieszczeń i sposób zaaranżowania przestrzeni wokół budynku.

Określenie podstawowych funkcji usługowych

Po dokładnym zdefiniowaniu potrzeb, przychodzi kolej na wybór rozwiązań dotyczących wyglądu budynku i rozkładu jego wnętrza. Można wykorzystać gotowe projekty budynków usługowych, sporządzone ze znajomością przepisów i innych formalnych wymogów odnośnie do przeznaczenia obiektu. Inaczej będzie rozplanowane wnętrze sklepu, czy apteki, a inaczej magazynu, warsztatu napraw pojazdów, lub zakładu produkcyjnego. Jeśli zachodzi potrzeba, obok głównego obiektu stanie przybudówka z miejscem na garaż.

Projekty budynków usługowych – jaki wybrać?

W punktach handlowych ważny jest wygodny dostęp do wejścia, również dla klientów niepełnosprawnych i matek z małymi dziećmi w wózkach. Wewnątrz znajdzie się miejsce na salę sprzedażową, palety dostawcze, pomieszczenie magazynowe i zaplecze sanitarne.

Projekty usługowych budynków przeznaczonych na serwisy samochodowe będą miały przewidzianą sporą przestrzeń na kanały, podnośniki i składowanie narzędzi. Na zewnątrz znajdzie się kilka miejsc do parkowania aut oczekujących na naprawę. Hurtownicy wykorzystają projekt obszernego magazynu z wygodnym dojazdem dla samochodów dostawczych.

Co zawiera projekt architektoniczny?

Architekt projektuje zewnętrzny wygląd budynku i strukturę jego wnętrza. Ponadto proponuje kolorystykę fasady i dachu, oraz sposób wykończenia elementów konstrukcyjnych. Załącza też wytyczne dla wykonawców odnośnie do rodzaju zastosowanych materiałów budowlanych. W projekcie są też ogólne wskazania dotyczące poprowadzenia instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, lub gazowej, oraz rozmieszczenia urządzeń grzewczych.

Zobacz przykładowe projekty na: https://wybieramprojekt.pl/szukam-projektu-budynku-uslugowego/