Remont gabinetu – płyty kartonowo-gipsowe

Do najbardziej popularnych materiałów wykorzystywanych w budownictwie zalicza się obecnie płyty kartonowo-gipsowe. Dostępne są ich różne rodzaje. Do tego dochodzi łatwość montażu i szerokie zastosowanie. Wszystko to sprawia, że regipsy wybierane są naprawdę chętnie.

Czym są płyty kartonowo-gipsowe?

Płyty kartonowo-gipsowe to nic innego, jak arkusze gipsowe, które zostały zabezpieczone tekturą o odpowiednio wybranym rozmiarze i zastosowaniu. Najczęściej wykorzystuje się je wówczas, gdy wykonać chcemy ścianki działowe.

Sprawdzają się bardzo dobrze również w przypadku sufitów podwieszanych. Jest to jeden z bardziej cenionych materiałów budowlanych, co wynika ze stosunkowo niskiej ceny i łatwości montażu. Nie ma również najmniejszego problemu z ich zakupem.

Jakie są rodzaje płyt kartonowo-gipsowych?

Popularne regipsy to płyty różniące się przeznaczeniem. W sprzedaży znaleźć można te standardowe, które montować można w pomieszczeniach, w których poziom wilgotności powietrza nie jest wyższy niż 70%.

Dostępne są również te wodoodporne, które sprawdzają się w pomieszczeniach o większej wilgotności. To właśnie takie regipsy są odpowiednie do kuchni oraz łazienki. Szczególną grupę stanowią płyty ognioodporne, w których znajduje się specjalny rdzeń wykonany z włókna szklanego. Dostępne są również płyty kartonowo-gipsowe, w których połączono właściwości ognioodporne z wodoodpornymi.

Gdzie stosuje się płyty kartonowo-gipsowe?

Jak już wspomnieliśmy, jest to materiał, który szczególnie często wykorzystywany jest do budowy ścianek działowych. Wykorzystuje się go także do wykonania sufitów podwieszanych. Warto jednak pamiętać, że nie jest to jedyne możliwe zastosowanie regipsów.

Świetnie sprawdzają się wówczas, gdy zamierzamy wykonać zabudowę poddasza. Są niezastąpione w zabudowanie stelaży instalacyjnych wykorzystywanych w łazienkach. Sięga się po nie wówczas, gdy wykonana ma być osłona przeciwpożarowa.

Płyty kartonowo-gipsowe (zobacz) to bardzo dobry wybór, jeśli szukamy materiału pozwalające na sprawne wykonanie zabudowy. Nie są drogie, a z ich montażem bez problemu poradzi sobie każdy, kto ma chociaż odrobinę zdolności do majsterkowania.