Gdzie stosować poplony?

Czym są nasiona typu poplon?

Podnoszenie jakości stanu gleby może się odbywać za pomocą kilku metod. Jedną z nich jest wysiewanie nasion poplonu. Poplon jest tak naprawdę rośliną, którą wysiewa się pomiędzy dwoma wysiewami rośliny główniej.

Stosuje się go w miejscu po zbiorach, na którym w przyszłości planujemy zasiać kolejny raz główną roślinę uprawianą w naszym gospodarstwie. Poplon to najstarszy i przez wielu uważany za najlepszy nawóz. Jego zasianie odstrasza chwasty z naszego pola, a przekopanie wzbogaca glebę o cenne minerały. Poplony można zasiewać co kilka miesięcy.

Coraz chętniej spotykany go nie tylko w dużych gospodarstwach. Amatorzy rolnictwa zaczynają coraz częściej stosować poplon w swoich ogródkach.

Zalety nasion poplon

Najważniejszą zaletą nasion typu poplon jest to, że wzbogacają one ziemię w dużą ilość minerałów i składników odżywczych. Gleba, na którą wysiewany jest poplon, zyskuje również na jakości i żyzności. Poplony stosuje się także, aby chronić pola przed namnażaniem chwastów.

Poplon jest postrzegany jako naturalny nawóz. Z jego pomocą możemy wypłukaną z minerałów ziemię, zasilić nową dawką witamin. Dzięki temu rośliny z główniej hodowli w naszym gospodarstwie będą miały lepsze warunku do rozwoju. To zaowocuje większą ilością zbiorów i mniejszą ilością szkodliwych chwastów.

Zielona masa po rozsianiu poplonu zabezpiecza ziemie przed słońcem. Dzięki temu gleba nie będzie traciła nadmiernie swoich minerałów, gdy nie są na niej zasiane główne nasiona. Nasiona poplonu działają także odkażająco na ziemię i zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia chorób źdźbła oraz pozbywają się mątwika.

Rodzaje poplonów

Poplony dostępne na naszym rynku są w trzech rodzajach. Pierwszy z nich to poplony ścierniskowe. Wysiewa się ją pod koniec lata po zbiorze wczesnego plonu. Odmiana ta charakteryzuje się krótkim okresem uprawy.

Drugi rodzaj poplonów to poplony ozime. Wysiewa się je jesienią po zbiorze plony głównego. Zbierane są natomiast wczesną wiosną. Przy tym rodzaju poplonów należy zwrócić szczególną uwagę na stan gleby, aby dobrze dobrać do niej nasiona poplonu.

Trzeci rodzaj poplonów to wysieki międzyplonowe. Ten rodzaj poplonów siejemy w tym samym czasie co plon główny. Zostawiamy go na polu do jesieni tego samego roku.