Cokoły z płytek, czy z kamienia?

Czym tak właściwie jest cokół i jaki powinien być?

Chociaż to, czym jest cokół wydaje się oczywiste, to niestety potrafi również przysporzyć sporych problemów. Najczęściej z tym pojęciem spotykają się osoby, które mieszkają w domkach jednorodzinnych lub te, które zdecydowały się na budowę właśnie takiego domku.

Cokołem bowiem nazywamy dolną część ścian po zewnętrznej stronie budowli. Może zatem wydawać się, że cokół wcale nie pełni ważnej roli. Nic bardziej mylnego! Oprócz walorów estetycznych cokół stanowi również istotną podstawę domu, a dodatkowo decyduje również o tym, jak trwałe będą ściany np. piwnicy.

Jaki zatem powinien być tak naprawdę cokół?

Przede wszystkim musimy brać pod uwagę to, że cokół powinien być jak najbardziej odporny na działanie różnych czynników atmosferycznych. W przeciwnym wypadku konstrukcja domu nie będzie tak naprawdę stabilna. Oczywiście cokoły możemy również spotkać wewnątrz pomieszczeń.

Cokół z płytek

Cokół z płytek to zdecydowanie najpopularniejsze rozwiązanie jeśli mówimy o cokołach wewnątrz pomieszczeń. Są one niezwykle estetyczne, ale również łatwe w utrzymaniu czystości. Dzięki temu świetnie sprawdzą się również w gabinetach kosmetycznych oraz lekarskich. Nieco gorzej sprawdzą się cokoły z płytek na zewnętrznych ścianach domu.

Płytki choć posiadają naprawdę szeroką gamę produktów są bardzo często za mało odporne na działanie czynników atmosferycznych, przez co po jakimś czasie mogą pękać lub przy działaniu deszczu, czy gradu, mogą zacząć odpadać.

Cokół z kamienia

Cokół z kamienia https://salonmarbella.pl/blog/jak-polozyc-cokol-z-plytek/ to z kolei świetna propozycja na zewnętrzne ściany domków. Spośród innych dostępnych na rynku cokołów wyróżniają się przede wszystkim swoją masywnością. Oczywiście jest to cecha zależna od konstrukcji budynku, ale sam fakt zastosowania masywnych kamieni sprawia, że cokół jest nie tylko wytrzymały, ale również solidny.

Jest to również świetna propozycja, ponieważ od lat króluje trend kamiennych cokołów i w żadnym wypadku nie zapowiada się na to, aby ta moda miała przeminąć.