Czy istnieją kosmetyki dla wegan?

Weganizm oraz wegetarianizm to coraz bardziej popularne w dzisiejszych czasach „style życia”. Ich głównym założeniem, jak sądzi większość z nas, jest stosowanie odpowiedniej diety, lecz nie tylko.  Zapraszamy do dalszej części artykułu, w którym postaramy się bliżej poznać wymienione wyżej pojęcia.

Weganizm i wegetarianizm

Zacznijmy od weganizmu. Jedną z jego cech jest stosowanie diety, w której rezygnuje się ze spożywania produktów pochodzenie zwierzęcego. Chodzi tu nie tylko o mięso, ale także nabiał, jaja, miód i wszystkie inne, które pochodzą i mają coś wspólnego ze zwierzętami. Nie chodzi tu jednak wyłącznie o produkty żywnościowe. Weganie nie kupują ubrań wytworzonych z surowców pochodzenia zwierzęcego, kosmetyków testowanych na zwierzętach i zawierających składniki pochodzenia zwierzęcego. Weganie unikają także rozrywek, w których udział biorą zwierzęta.

Wegetarianizm różni się nieco od weganizmu. Ma on wiele odmian. Najogólniej jednak rzecz ujmując polega na wykluczeniu z diety mięsa, ryb oraz owoców morza. Wiąże się także z odrzuceniem produktów zwierzęcych powstałych na skutek uboju (na przykład smalec). Wegetarianie dopuszczają natomiast, w różnym zakresie,  produkty od zwierząt pochodzące, takie jak mleko, jaja, jogurty, sery, czy miód. Jest to mniej radykalna forma weganizmu, do którego wegetarianizm w wielu przypadkach prowadzi.

Kosmetyki dla wegan

Widać więc, że szczególnie weganizm to nie tylko dieta, ale także sposób życia, filozofia, przekonanie. Nie wystarczy jedynie wykluczyć z jadłospisu produktów zwierzęcych, aby nazwać się weganinem, czy wegetarianinem. Trzeba stosować w życiu codziennym przedmioty i produkty, które nie maja ze zwierzętami nic wspólnego.

Czy istnieją zatem na przykład kosmetyki dla wegan? Oczywiście, że tak. Coraz większa liczba producentów wprowadza do swoich ofert kosmetyki przeznaczone dla tej właśnie grupy ludzi. Są to produkty naturalne, które nie zawierają składników pochodzenia zwierzęcego. Nigdy też ich działanie nie było testowane i sprawdzane na zwierzętach. Weganie i wegetarianie mogą więc spokojnie ich używać. Czy jest tak na pewno? W zdecydowanej większości tak.

Producentom zależy na dobrej opinii i pozycji rynkowej, dlatego też nie wprowadzają klientów w błąd. Najlepiej jednak przed zakupem zapoznać się z treścią ulotki lub informacjami zawartymi na opako0waniach, szczególnie ze składem konkretnego preparatu. Wtedy będziemy mieli pewność.

Przykładowe kosmetyki dla  wegan można znaleźć na stronie: https://rodzinaeko.pl